Головна | Реєстрація | Вхід | RSS | Субота, 25.03.2023, 23:54 |
Мій сайт | |
Вітаю Вас Гість |
|
Виховний захід «Тарасове дитинство»
Мета: поглибити та розширити знання учнів про Т.Г.Шевченка як поета-генія планетарного масштабу; сформувати уявлення про нелегке дитинство Тараса, важкі роки до звільнення від кріпацтва. Розкрити постать великого поета передусім як справжнього українця-патріота, який все життя присвятив боротьбі за визволення українського народу від зневаги, насильства, приниження, за прагнення бачити український народ і Україну вільною, незалежною. Виховувати шанобливе ставлення до поета, його творчості; виховувати любов до поезії, естетичні відчуття; виховувати почуття патріотизму, гордості, що ми українці; поважати традиції нашого народу; любити та вивчати українську мову. Форма проведення: літературна вітальня ХІД ЗАХОДУ
Шановні діти, сьогодні я запрошую вас до поетичної вітальні.
Я хочу саме зараз згадати нашого великого Кобзаря - Тараса Григоровича Шевченка. 9 березня поетові виповнилося 200 років з дня народження. Сьогодні ми дізнаємося про Тарасове дитинство, його нелегке життя, згадаємо найвідоміші й найулюбленіші поезії Т.Шевченка та про Тараса Шевченка.
Тарасик: - Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається? Мати: - Так, синочку, правда. Тарасик: - А чому так багато зірок на небі? Мати: - Це, коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив? Тарасик: - Бачив, матусю, бачив. Матусю, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь вид- но? Мати: - Бо коли людина зла, заздрісна, скупа свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно і світло. Тарасик: - Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила ясно-ясно. Мати: - Старайся, мій хлопчику.
Учень: Щовесни, коли тануть сніги, І на рясті просяє веселка Повні сил і живої снаги Ми вшановуєм пам’ять Шевченка. Тарасе, наш Кобзарю, всюди Приходиш нині ти як світ Тебе вітають щиро люди, На всій Україні моїй.
Вчитель: Тарас Шевченко – відомий український поет, прозаїк, художник і громадський діяч зі світовим ім’ям. Він завжди був патріотом України, вся його творчість в основному висвячена українському народу. Т.Шевченко мріяв про звільнення українського народу від кріпацтва. Т.Г.Шевченко народився 09 березня 1814 р. в селі Маринці на Черкащині в сім’ї кріпака Григорія Івановича Шевченка та мати Марії. У Тараса було два брати та чотири сестри. Юний талант рано став сиротою – мати померла, коли йому було 9 років, батько – 12 років. Дитинство Тарас провів у с.Маринці та Кирилівка, які належали поміщику Василю Енгельгардту. Інтерес до малювання і поезії у Т.Шевченка виявився з самого дитинства. У 8-річному віці Тарас поступає на службу до місцевого вчителя - дяка Павла Рубана, де і навчався грамоті. Сценка № 2 «Тарас та Яринка». Автор. Тарас порається коло хати. Приніс відро з водою, поставив біля тину. Поправив покривало на лаві, позамітав, поправив пензлі і присів. Виходить Яринка з клунком у руці. Сідає на лавку. Яринка: - Здоров, Тарасе! На хвильку забігла до тебе. Ось твоя сорочка, полатана вже. Тарас: - О, як гарно полатана. Яринко, ти вже як доросла шиєш! Рідненька моя, хоч ти мене не забуваєш Яринка: - Давай, я тобі ще й сорочку виперу, зашию. Тарас: - Не треба, я сам. Яринка: - Тарасику! А у тебе малюнки є? То покажи. Тарас: - Добре, тільки тобі, сестричко. Ось наша хата. Яринка: - Дуже схожа. Невже ти сам намалював? А чому на дощечці? Тарас: - Паперу не було. Дяк не дав. Ось зароблю може на сорочку, і на фарби, і на папір. Яринка: - А коли ж це буде? Тарас: - Колись буде. Ось чекаю, коли дяк повернеться. Обіцяв вчити малювати. Якби мені маляром стати, я б нічого не хотів більше. Яринка: - То вчись у нього. Тарас: - Хіба він думає про мене. Тільки п’є та й лупцює. Яринка: - І зараз? Та хай йому грець! Вертайся додому. Тарас: - А там що?
Учень: Важке дитинство Тараса У тій хатині у раю Я бачив пекло. Там неволя Робота тяжкая, ніколи І помолитись не дадуть. Там матір добрую мою Ще молодою у могилу Нужда та праця положила Там батько плачучи з дітьми (А ми малі були і голі) Не витерпів лихої долі Умер на панщині. А ми Розлізлися межі людьми Мов мишенята. Сценка № 3 «Оксанка і Тарасик» Вірш «Мені тринадцятий минало» (учень) Пісня «Зацвіла в долині» (хор дівчат)
Вчитель: Коли Тарасу виповнилось 16 років, він потрапляє у число прислуги до пана Енгельгардта, спочатку у ролі кухарчика, а потім козачка. Помітивши у Тараса пристрасть до живопису, поміщик вирішує зробити його придворним художником. Він віддає кріпака Тараса до навчання у Вілинський університет – до портретиста Яна Рестаму. У Вільні Тарас пробув 1,5 роки. На початку 1931 року пан Енгельгардт переїжджає до Санкт-Петербурга, у Росії, де триває навчання Тараса у художника Ширяєва. Завдяки йому він побував в Ермітажі. Саме там він знайомиться з видатними російськими художниками та письменниками Сошенком, Брюлловим, Жуковським, які згодом у 1838 р. 22 квітня викупили Т.Шевченка з кріпацтва за 2.500 рублів. Тоді Тарасу виповнилось 24 роки. Т.Шевченко був безмежно вдячний за своє звільнення. У 1838 році, після звільнення, вступає до художньої Академії. Після закінчення Академії у 1844 році повертається до України. У Києві він працює художником. Огляд картин-репродукцій Т.Г.Шевченка.
Учень: Благословен той день і час, Коли прослалась килимами Земля, яку сходив Тарас Малими босими ногами. Земля, яку скропив Тарас Дрібними росами сльозами.
Вчитель: У Києві Т.Шевченко вступає до Кирило-Мефодієвського товариства, де і починається активна боротьба за визволення українського народу від кріпацтва, насильства з боку Російської імперії, за свободу і незалежність українського народу. У 1847 році вийшла його революційна збірка «Три літа», за яку Т.Шевченка заарештовують і відсилають у заслання, та забороняють писати вірші і малювати. Завдяки клопотанням друзів у 1857 р. Т.Шевченко повертається із заслання. Поет живе у Москві та Петербурзі, у 1859 році повертається до Києва, де перебуває під наглядом поліції, постійне проживання в Україні заборонене. Здоров’я поета було дуже підірване. Свій 47 день народження Т.Шевченко зустрічає тяжко хворим. Т.Г.Шевченко помер 10 березня 1861 року у Петербурзі. Спочатку його поховали на Смоленському кладовищі, але згідно з заповітом 10 травня його прах був перезахоронений в Україні над Дніпром на Тарасовій горі у м.Каневі. Вірш «Заповіт» (учень) Вчитель: Незважаючи на такий тяжкий життєвий шлях Т.Шевченко залишив по собі великий відбиток у художній і літературній спадщині. Він упорядкував літературну українську мову, вийшла у світ найвідоміша збірка віршів, поем, балад - «Кобзар». У Т.Шевченка щонайбільше 100 художніх робіт. А зараз давайте прослухаємо найвідоміші поезії Т.Шевченка. «Сон», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Садок вишневий коло хати» (учні)
Учень: Я маленька українка 8 років маю, А про Тараса Шевченка Вже багато знаю. Він дитя з-під стріхи, Він в подертій свиті Він здобув нам славу, Як ніхто на світі. А та наша слава Не вмре, не загине. Наш Тарас Шевченко – Сонце України.
Учень: Кобзарем його ми звемо, Так від роду і до роду Кожен вірш свій і поему Він присвячував народу. В похилій хаті, край села, Над ставом чистим і прозорим, Життя Тарасику дала Кріпачка – мати, вбита горем.
Вчитель: Минуло вже 200 років з дня народження славного сина України, але в багатьох українських родинах ви бачите рушник, прикрашений вишитим портретом Кобзаря. Він як член сім’ї, як найдорожча людина.
Учень: У нашій хаті на стіні Висить портрет у рамі Він дуже рідний и мені, І татові, і мамі. Він стереже і хату й нас. Він знає наші болі. Я добре знаю – це Тарас Що мучився в неволі. Такий ріднесенький – дивись Він мов говорить з нами, Він на портреті мов живий Ось-ось і вийде з рами.
Т.Шевченко – геній планетарного масштабу. Його твори перекладені на більшість мов світу, у багатьох державах встановлено пам’ятники. На його честь названі вулиці, парки, бульвари, театри, музеї, університети, школи.
Звучать пісні на слова Т.Шевченка.
|
|
Copyright MyCorp © 2023 |
uCoz |